WhatsApp

Taşıt Durum Tespit Belgesi

Taşıt Durum Tespit Belgesi

14 Mayıs 2020, 18:47
Taşıt Durum Tespit Belgesi
Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) gereğince, ADR Bölüm 3.2 Tablo A’da yer alan bir kısım tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan taşıtların, yetkilendirilen kuruluşlar tarafından test ve muayenelerinin yapılıp belgelendirilmeleri zorunludur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bu sorumluluğu yerine getirmek üzere; tehlikeli madde taşıyan taşıtların, test ve muayenelerinin yapılarak durumu kurallara uygun olanların belgelendirilmeleri hususunda TSE-Türk Standartları Enstitüsü yetkilendirilmiştir.

Trafik siciline tescilli ve Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi olmadan faaliyette bulunan taşıtların, belirlenen takvime uygun olarak durum değerlendirilmelerinin yapılarak öncelikle “Taşıt Durum Tespit Belgesi” düzenlenmesi gerekmektedir.

Durum tespit belgesi yıllık verilen belgelerin aksine her araca bir defa düzenlenmektedir. Bu sebeple durum tespit belgesi almış araçlar için tekrar talepte bulunulmasına gerek yoktur. ADR Araç Uygunluk belgesi olan ve ADR şartlarını karşılayan araçların durum tespit belgesi almasına gerek yoktur.

 

 • N ve O sınıfı dışında  araçlara bu belge düzenlenmemektedir.
 • Durum tespit belgesi her araca bir kez verilir.
 • Açık kasa olarak durum tespit belgesi alan araçların brandalı olarak EX/II sınıfından Taşıt Uygunluk incelemesine girebilmesi için AİTM kapsamında Brandalı Araca tadil edilmeleri gerekir.
 • Çekme belgeli araçlara durum tespit belgesi verilmemektedir.

 

Tüm bu süreçleriniz için danışmanlık yapıyoruz.

Tehlikeli madde taşıma işlemleri yüksek risk taşır. Bu nedenle çok dikkatli yönetilmelidir. Başarılı yönetim ise iyi bir altyapı, donanım, eğitim ve tecrübe gerektirir. EREN TMGD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yetkilendirilmiş öncü Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı firmalarındandır. Her yerde olmak değil, işinize hakim olmak önemlidir. Ekibimizle tanışın, farkı keşfedin.

 • +90 850 888 19 69

 • info@erentmgd.com

 • Merkez (Head Office): Ataşehir Mah. 8001 Sk. No: 21 D: 204 Çiğli - IZMIR / TÜRKİYE (TURKEY)

 • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
  Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
  Pazar: Kapalı