WhatsApp

Güvenlik Bilgi Formu (SDS / MSDS) Hazırlama

Güvenlik Bilgi Formu (SDS / MSDS) Hazırlama

14 Mayıs 2020, 14:21
Güvenlik Bilgi Formu (SDS / MSDS) Hazırlama

Güvenlik Bilgi Formu (GBF, SDS, MSDS) Hazırlama

Güvenlik Bilgi Formları (GBF/Safety Data Sheet, SDS/MSDS) kimyasal madde ve karışımlarını üreten, ithal eden kuruluş ve yan kuruluşların, madde hakkında bilgi sahibi olmaları ve kullanımını güvenlik altına almaya yönelik hazırlanan kılavuzlardır. Bu konuda ERENTMGD olarak GBF konusunda danışmanlık ve teknik destek sağlıyoruz. 

 

GBF

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (GBF) Yönetmeliği

Bu konuda 13 Aralık 2014 tarihinde yürürlüğe giren “Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik” uyarınca GBF Türkçe hazırlanmak zorundadır. Yürürlük tarihinden önceki hazırlanmış tüm GBF'larının güncellenmesi de zorunludur. Piyasaya arzedilen tüm kimyasallar Türkçe GBF’larına sahip olmak zorundadır.

GBF'ları sadece TÜRKAK tarafından akredite kuruluşlarca sertifikalandırılmış uzmanlar tarafından hazırlanmalı ve yukarıda bahsi geçen "Zararlı Maddeler Ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik"e göre tehlikeli/zararlı madde veya karışımları satan, üreten, tedarikçi veya alt dağıtıcıların müşterilerine GBF sunmak durumundadır. Tehlike sınıflandırmaları karışımlar için SAE Yönetmeliği RG 26/12/2008, zararlılık sınıflandırmaları SEA Yönetmeliği RG.13/12/2013'e göre GBF’lerin 2. Maddesinde verilmelidir. GBF'larının gerekli yerlerde bulundurulması ve kimyasalın formülasyonu yada fiziksel/kimyasal özelliği değişmesi durumunda revize edilmesi zorunluluktur. Yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bildirimleri için (kuvvetli asit ve bazlar, deterjanlar, oda kokuları), Yol Kenarı Denetleme İstasyonları ve İş Sağlığı ve Güvenliği denetimlerinde mevzuata uygun olarak hazırlanmış Türkçe GBF sunulmalıdır. Tehlikeli maddelerin kara, hava, demir ve deniz yoluyla taşınması durumunda da Tehlikeli maddeler ADR mevzuatına uyumlu etiket bulundurmalıdır.

 

Tüm süreçlerinizde sertifikalı personelimiz ile yanınızdayız.

Tehlikeli madde taşıma işlemleri yüksek risk taşır. Bu nedenle çok dikkatli yönetilmelidir. Başarılı yönetim ise iyi bir altyapı, donanım, eğitim ve tecrübe gerektirir. EREN TMGD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yetkilendirilmiş öncü Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı firmalarındandır. Her yerde olmak değil, işinize hakim olmak önemlidir. Ekibimizle tanışın, farkı keşfedin.

  • +90 850 888 19 69

  • info@erentmgd.com

  • Merkez (Head Office): Ataşehir Mah. 8001 Sk. No: 21 D: 204 Çiğli - IZMIR / TÜRKİYE (TURKEY)

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı