WhatsApp

ADR Araç/Taşıt Uygunluk Belgesi (T9)/ ADR Onay Belgesi

ADR Araç/Taşıt Uygunluk Belgesi (T9)/ ADR Onay Belgesi

14 Ocak 2021, 13:54
ADR Araç/Taşıt Uygunluk Belgesi (T9)/ ADR Onay Belgesi

Piyasada pembe şeritli veya T9 belgesi olarak da bilinen bu belge, taşıt sahibine verilir. Tehlikeli maddelerin kara yolunda taşınmasında kullanılacak araçların alması gereken ADR Bölüm 9.1.3.5’te belirlenen ve taşıtın tescil edildiği ülkenin yetkili otoritesi veya yetkili otorite tarafından yetkilendirilmiş kuruluş tarafından 1 yıllığına verilir. Araca yıllık teknik muayene yapılarak uygun sonuçlandığında belge yenilenir. Aracın üzerinde sabit tank var ise tankın muayene sertifikasının güncel olması gerekir. EX/II, EX/III, FL, OX, AT ve MPÜB’ler ADR Onayı Sertifikasına tabidir. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz. 

 

ADR Araç Onay Sertifikası Örneği

Tank ile tehlikeli madde taşımacılığı ve/veya patlayıcı madde taşımacılığı yapan araç sahipleri ADR Araç Uygunluk Sertifikası almak zorundadırlar. ADR Uygunluk Belgesine sahip taşıtların Taşıt Durum Tespit Belgesi almasına gerek yoktur.

İlgili teknik incelemenin ardından Türkçe ve İngilizce olarak düzenlenecek olan ADR Onay Sertifikası araç üzerinde bulundurulmalı, düzenleyen ülkenin dilinde ya da dillerinden birinde hazırlanmalı ve belge dilinin İngilizce, Fransızca veya Almanca olmaması halinde, onay sertifikasının başlığı ile No. 11 altındaki açıklamalar İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinde de yazılmalıdır.

Onay sertifikasının geçerliliği, sertifikanın düzenlenmesinden önce araç üzerinde gerçekleştirilen teknik muayene tarihinden en fazla bir yıl sonra sona erer. Bir sonraki onay dönemi, kabul edilen en yeni son geçerlilik tarihiyle bağlantılı olur. Bunun için teknik muayenenin, bu tarihten önceki veya sonraki bir ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. ±1 ay içerisinde gerçekleştirilmeyen incelemelerde mevcut belgenin süresi uzatılmaz yeniden belge düzenlenir.

EX/II, EX/III, FL, OX ve AT araçlarıyla MBÜP/MEMU’lar, 9. kısımla ilgili gereksinimlerine ve tescil edildikleri ülkede geçerli olan genel güvenlik yönetmeliklerine (frenler, farlar vb. ile ilgili) uygunluk gösterdiklerinden emin olunmak üzere, tescil edildikleri ülkede yıllık teknik muayeneye tabi tutulur.

ADR Araç Uygunluk Sertifikası sahipleri başta ADR anlaşmasının geçerli olduğu Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere anlaşmanın geçerli olduğu ülkelerde taşıma hakkına sahiptir.

Belge alınan aracın sahibi değişirse alınan belge geçerlilik dışı kalmaktadır. 

ERENTMGD olarak tüm süreçleriniz için danışmanlık yapıyor ve takip ediyoruz. 

Tehlikeli madde taşıma işlemleri yüksek risk taşır. Bu nedenle çok dikkatli yönetilmelidir. Başarılı yönetim ise iyi bir altyapı, donanım, eğitim ve tecrübe gerektirir. EREN TMGD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yetkilendirilmiş öncü Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı firmalarındandır. Her yerde olmak değil, işinize hakim olmak önemlidir. Ekibimizle tanışın, farkı keşfedin.

  • +90 850 888 19 69

  • info@erentmgd.com

  • Merkez (Head Office): Ataşehir Mah. 8001 Sk. No: 21 D: 204 Çiğli - IZMIR / TÜRKİYE (TURKEY)

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı