WhatsApp

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik

12 Temmuz 2020, 00:36
Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik

23.06.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" gereğince tehlikeli maddeleri gönderen statüsündeki işletmeler için bazı düzenlemeler yapılmıştır.

 

Özetle;  Karayolu Taşıma Yönetmeliği İkinci BölümSorumluluk, Yükümlülük ve Haklar” kısmında “Gönderenin ve Yolcuların Sorumluluğu” Madde 45 içerisine yeni bir (8 numaralı)  madde eklenmiştir.

 

(8) 24/4/2019 tarihli ve 30754 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe göre eklenmiş olan yeni maddeye göre, “GÖNDEREN” statüsünde faaliyeti olan işletmelerin ilgili yönetmelik gereği faaliyetleri ile ilgili bilgi (Gönderilen tehlikeli maddeye ait Miktar, Cins, Ağırlık ve Adet) girişlerini malın gönderilmesinden itibaren en geç 24 saat içerisinde  U-ETDS sistemine iletmeleri gerekmektedir.

 

Sonuç olarak, örneğin tehlikeli atık veya tehlikeli bir ürün gönderiminde 24 saat içerisinde e-devlet’ten U-ETDS sistemine bildirim yapılması gerektiği, bu zorunluluğun 01.01.2021 itibariyle başlayacağı belirtilmektedir.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, U-ETDS sisteminin “GÖNDEREN” statüsündeki tüm işletmeler için açılmış olduğu, sisteme giriş yetkisinin işletme yetkilisinde, işletme yetkilisinin, gönderilen tehlikeli maddelerin “Miktar”, “Cins”, “Ağırlık” ve “Adet” bilgilerinin gönderilen her bir mal için en geç 24 saat içinde girişlerinin yapılabilmesi için işletme içerisinden belli kişi ya da kişilere yetki ataması yapabileceği  bilgisini de vermektedirler. Ayrıca istenen bilgi girişlerini yapmayan ya da eksik-yanlış bilgi girişi yapmış olan işletmeler için halihazırda bir ceza söz konusu olmamakla birlikte 01 OCAK 2021 tarihi itibariyle cezai işlemlerin uygulanmaya başlanacağı bilgisi de edinilmiştir.

Tehlikeli madde taşıma işlemleri yüksek risk taşır. Bu nedenle çok dikkatli yönetilmelidir. Başarılı yönetim ise iyi bir altyapı, donanım, eğitim ve tecrübe gerektirir. EREN TMGD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yetkilendirilmiş öncü Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı firmalarındandır. Her yerde olmak değil, işinize hakim olmak önemlidir. Ekibimizle tanışın, farkı keşfedin.

  • +90 850 888 19 69

  • info@erentmgd.com

  • Merkez (Head Office): Ataşehir Mah. 8001 Sk. No: 21 D: 204 Çiğli - IZMIR / TÜRKİYE (TURKEY)

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı